طراحی کارت ویزیت ​

 

ISBN یک شماره کتاب استاندارد بین المللی است. شابک تا پایان دسامبر ۲۰۰۶ ۱۰ رقم طول داشت ، اما از ۱ ژانویه ۲۰۰۷ آنها همیشه از ۱۳ رقم تشکیل شده اند. شابک با استفاده از یک فرمول ریاضی خاص محاسبه می شود و شامل یک رقم چک برای اعتبارسنجی تعداد است. هر شابک متشکل از ۵ عنصر است که هر بخش توسط فضاها یا بقایا جدا می شود. سه تا از پنج عنصر ممکن است با طول متفاوت باشد:

  • عنصر پیشوند – در حال حاضر این تنها می تواند ۹۷۸ یا ۹۷۹ باشد. طول آن همیشه ۳ رقم است
  • عنصر گروه ثبت نام – این کشور ، منطقه خاص جغرافیایی یا منطقه زبان شرکت کننده در سیستم ISBN را مشخص می کند. طول این عنصر ممکن است بین ۱ تا ۵ رقم باشد
  • عنصر ثبت کننده – این ناشر یا اثر خاص را مشخص می کند. این طول ممکن است حداکثر ۷ رقم باشد
  • عنصر انتشار – این نسخه خاص و قالب یک عنوان خاص را مشخص می کند. این ممکن است تا ۶ رقم طول داشته باشد

·      رقم را بررسی کنید – این همیشه رقم تک رقمی نهایی است که بطور ریاضی از بقیه شماره اعتبار می کند. این با استفاده از یک سیستم Modulus 10 با وزن های متناوب ۱ و ۳ محاسبه می شود.

ISBN برای چه مواردی استفاده می شود؟​

ISBN در اصل شناسه محصولی است که توسط ناشران ، فروشندگان کتابخانه ها ، خرده فروشان اینترنتی و سایر شرکت کنندگان در زنجیره تأمین برای سفارش ، لیست ، سوابق فروش و اهداف کنترل سهام استفاده می شود. ISBN ثبت کننده و همچنین عنوان ، نسخه و قالب خاص را مشخص می کند.

ISBN چه چیزی را شناسایی می کند؟​

شابک به نشریات مونوگرافی مبتنی بر متن اختصاص داده می شود (یعنی انتشارات یک بجای مجلات ، روزنامه ها یا انواع دیگر سریال ها). کتابی که بصورت عمومی در دسترس باشد ، چه برای فروش و چه بر اساس مجانی ، توسط ISBN قابل شناسایی است.علاوه بر این ، بخش های جداگانه (مانند فصل ها) از کتاب ها یا شماره ها یا مقاله های ژورنال ها ، نشریات دوره ای یا سریال هایی که به طور جداگانه در دسترس قرار می گیرند نیز ممکن است از ISBN به عنوان شناسه استفاده کنند.

با توجه به رسانه های مختلف موجود ، اهمیتی ندارد که فرم به چه شکلی مستند و توزیع می شود. با این حال ، هر فرم مختلف محصول (به عنوان مثال شومیز ، EPUB ، .pdf) باید جداگانه مشخص شود.

شابک ، قانون و حق چاپ ​

.ISBN یک شناسه است و به هیچ وجه از حمایت قانونی یا حق چاپ استفاده نمی کند. با این حال ، در برخی کشورها استفاده از ISBN برای شناسایی نشریات به یک الزام قانونی تبدیل شده است.

چه کسی باید برای ISBN اقدام کند؟​

همیشه ناشر کتاب است که باید متقاضی ISBN شود. برای اهداف ISBN ، ناشر گروه ، سازمان ، شرکت یا فردی است که وظیفه آغاز تولید یک انتشار را بر عهده دارد. به طور معمول ، این شخص یا بدنه ای است که در تهیه محصول می تواند هزینه و ریسک مالی را متحمل شود. این چاپگر معمولاً چاپگر نیست ، اما اگر نویسنده تصمیم داشته باشد که خود کتاب خود را منتشر کند ، می تواند نویسنده کتاب باشد. در تعدادی از کشورها قانون مفصلی در مورد انتشار وجود دارد ، بنابراین در زمان مناسب برای مشاوره با آژانس ملی شابک

برای مشاوره و سفارش طراحی کارت ویزیت باتیم چاپ گاندی تماس بگیرید.

  • ۰۹۲۱ ۲۰۸ ۴۶۰۰
زنبیل خرید